وکیل قصاص

وکیل قصاص در تهران

بهترین وکیل قصاص | وکیل قصاص در تهران | وکیل قتل در تهران

وکیل قصاص در تهران

وکیل قصاص در تهران

قصاص چیست؟

قصاص در لغت به معنی تلافی کردن چیزی و مجازات و.... می باشد. اما در اصطلاح حقوقی به معنی جبران و تلافی کردن جنایتی است که بر مجنی علیه وارد شده است به طوری که اثر جنایت عینا بر جانی اعمال خواهد شد. 

بر اساس قانون مجازات اسلامی سه نوع می باشد:

1. جنایت عمدی

2. جنایت شبه عمدی

3. جنایت خطای محض

در صورتی که جنایت عمدی صورت گیرد فرد به قصاص محکوک خواهد شد. 

 

چه کسانی صاحب حق قصاص می باشند؟

ولی دم مقتول به جز زوج یا زوجه صاحبان حق قصاص وی هستند. بر اساس ماده 345 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392اگر بسیاری از اولیاء دم مقتول، کبیر و عاقل و خواهان قصاص او باشند و بعضی طفل و یا دیوانه باشندف اولیاء دم کبیر می توانند مرتکب قصاص شوند. 

این نکته را به خاطر داشته باشید که صاحبان حق قصاص می توانند سه تصمیم نسبت به جانی بگیرند:

1. قصاص 2. عفو 3. گرفتن دیه

عفو قصاص

 از حکم قصاص می توان گدشت و  آن را بخشید. اولیای دم در درجه اول می توانند از قصاص گذشت کنند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم اولیای دم از ورثه مقتول بجز همسر وی می باشند که به ترتیب شامل پدر،مادر و فرزندان هستند. به دو صورت معوض( گرفتن دیه ) و غیر معوض(مجانی) می توانند قاتل را عفو کنند، چنانچه مقتول ورثه درجه اول خود را از دست داده باشد. خواهر و برادر و مادربزگ و پدر بزرگ می توانند وی می توانند از حکم قصاص گذشت کنند، در صورتی که  مجرم از ورثه مقتول باشد دیگر حق قصاص و گذشت را ندارد. در صورت نبود ولی دم حاکم شرعی می تواند حکم قصاص یا عفو با عوض را صادر کند. 

 ادله اثبات قصاص چیست و چگونه می توان اثبات کرد؟

اعتراف یا اقرار شخص متهم که از ساده ترین راه های اثبات قتل است به دلیل مجازات سنگینی که برای قتل وجود دارد اعتراف به آن می تواند قتل را ثابت کند.

اعتراف یا شهادت اشخاص بجز طرفین دعوا که به آن شهادت شهود می گویند. برای شهادت در صورتی که قتل عمدی بوده باشد وجود دو مرد عاقل و بالغ لازم است، ولی در قتل غیر عمد شهادت زنان نیز پذیرفته می شود. شهادت دو زن برابر با یک مرد است.

قصم یا سوگند هایی متهم یا شاکی نزد قاضی بیان می کنند که به آن قسامه می گویند.

علمی که قاضی به دست می آورد. که حکم آن جواز تمسک می باشد. در این مورد بین فقها اختلاف نظر وجود دارد. برخی ازفقها بر ایمن باورند که تنها با حکم قاضی نمی شود که رای را صادر کرد.

وکیل قصاص

مراحل طرح شکایت با کمک وکیل قصاص و مدارک مورد نیاز

شما قبل از هر کاری به یک وقت مشاوره با یک وکیل قصاص یا وکیل قتل نیاز دارید. برای رزرو و دریافت وقت مشاوره با موسسه حقوقی حامیان عدالت می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید.

021-44872230 - 021-44820428 - 021-44850335

پس از گرفتن وقت مشاوره با یک وکیل قصاص، باید تمام جزئیات پرونده را برای وکیل شرح دهید و اگر مدارکی برای اثبات ادعای خود دارید به وکیل تحویل دهید و سپس وکالتنامه را امضا کنید. 

در این مرحله وکیل تمام مراحل اثبات جرم و یا دفاع از متهم را پیگیری می کند. 

مدارک لازم عبارت است از:

  • مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه و کارت ملی
  • ارائه مدارک . شهود برای اثبات جرم

موارد موانع قصاص چیست؟

چنانچه زنی که حکمش قصاص است  باردار باشد زمان اجرای قصاص به تعویق می افتد. در صورتی که وی قبل یا بعد از جنایت باردار شده باشد، تا زمانی که لازم است فرزند در کنارش باشد حکم اجرا نمی شود. همچنین در مواردی که مجرم فراری باشد و چون دسترسی به وی امکان پذیر نیست قصاص صورت نمی گیرد تا زمانی که قاتل دستگیر شود.

حامیان عدالت در معرفی وکلای متخصص قصاص در تهران نهایت دقت و امعان نظر را داشته و سعی شده حتی المقدور وکلایی را معرفی نماید که مدیران حامیان عدالت شخصاً افتخار حضور در کلاس های ایشان را داشته اند. جهت تقدیر از ایشان و نیز بهره مندی هموطنان عزیز ساکن در تهران از این وکلای برجسته، نام ایشان در سایت آورده شده است.

هیج مقاله ای در این دسته موجود نیست ، اگر نام زیر دسته ها نمایش داده می شود، آن ها شامل مقالاتی هستند.

تماس فوری 02144850335