مشاوره حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری:

021-44872230

021-44820428

021-44722230

021-44872231

02144850335

یکشنبه, 02 شهریور 1399 ساعت 13:30

مجازات تجاوز به ملک شخصی دیگران چیست؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سوالات حقوقی ملک

مجازات تجاوز به ملک شخصی دیگران

سوالات حقوقی املاک | وکیل املاک

دعوای تصرف یکی از موضوعات مهمی است که امروزه در دادگاه‌ها بسیار مطرح می‌شود. بر اساس قانون اسلامی، اگر شخصی مال دیگری را غصب کند و به ملک او تجاوز کند، مؤظف است عین همان مال را به صاحب آن برگرداند. در غیر این صورت با حکم دادگاه از او خلع ید می شود. همچنین اگر شخصی به ملک دیگری تجاوز به ملک شخصی دیگران و در آن ساخت و ساز کند،، در این صورت نیز باید پس از بازگرداندن زمین به حالت نخست، عین زمین را به صاحب آن بازگرداند.

تصرف زمین توسط همسایه: 

این مسئله اغلب در آپارتمان‌ ها اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال می توان گفت فردی به میزان یک تا دو متر به ملک مجاور تجاوز می‌کند که اگر از ملک، رفع تجاوز می شد، لازم بود که چندین واحد آپارتمان تخریب شود.

در این گونه موارد چنانچه مشخص شود که شخصی که به ملک مجاور تجاوز کرده است، قصد تجاوز به ملک را نداشته و در اثر ناآگاهی و اشتباه یا هرعلت دیگری بوده که سازنده بنا از آن بی اطلاع بوده، تجاوز محسوب شود و میزان ضرر مالک جزئی باشد، می‌توان از تخریب ساختمان جلوگیری کرد.

در چنین مواردی کلی بودن خسارت بستگی به تشخیص دادگاه خواهد داشت و اگر به نظر دادگاه خساراتی که متوجه مالک می‌شود، جزئی باشد دادگاه به پرداخت قیمت زمین به مقدار تجاوز و تمام خسارات وارده به مالک و اصلاح اسناد مالکیت حکم خواهد داد.

سوالات حقوقی | مجازات تصرف ملک دیگری:

اگر شخصی بخواهد به زور و اجبار وارد ملکی شود که متعلق به دیگری است اعم از آن‌ که محصور باشد یا نه، و یا اینکه به محض ورود با اجبار نباشد اما بعد از اخطار همچنان به تصرف و ماندن در آن ملک ادامه دهد علاوه بر اینکه باید از تصرف ملک دست بردارد، به یک تا شش ماه حبس نیز محکوم می‌شود.

سوالات حقوقی | تصرف ملک دیگری:

برای تحقق جرم ورود به ملک دیگری به صورت غیر قانونی، با استفاده از زور لازم است که یک سری شرایط وجود داشته باشد که در اینجا به آن اشاره شده است:

  • ورود به ملک با توف در آن، با قهر باشد. یعنی مرتکب جرم با اعمال زور و اجبار و بدون رضایت مالک یا متصرف، وارد محلی شود.

اگر شخصی به زور وارد ملکی نشده باشد اما بعد از اخطار همچنان در ملک باقی بماند مرتکب جرم شده است. 

  • گاهی اوقات شخصی ممکن است مالک ملکی باشد اما ملک خود را در برابر مبلغی به مستاجر اجاره داده باشد.

در این مواقع صاحب خانه نمی تواند بدون اجازه مستاجر وارد ملک شود. چون در این حآۀـ، مستاجر به عنوان متصرف ملک محسوب می شود و هز شخص دیگری اگر با قهر و زور وارد ملک شود مرتکب جرم شده است.

 

سوالات حقوقی املاک | موسسه حقوقی حامیان عدالت

بازدید 773 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 08 بهمن 1399 ساعت 08:08
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اگر مؤسسه حقوقی حامیان عدالت توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

تماس فوری 02144850335