مشاوره حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری:

021-44872230

021-44820428

021-44722230

021-44872231

02144850335

یکشنبه, 06 مهر 1399 ساعت 09:26

وظایف قیم چیست؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وظایف قیم

قیم کیست و وظایف او چیست؟

قیم کیست؟

قیم شخصی است که در صورت نبودن پدر و یا جد پدری از طرف مقامات قضایی برای مدیریت و اداره امور "محجوران" تعیین می شود. منظور از شخص محجور کسی است که دچار یکی از عارضه های دیوانگی، سفه و یا صغر باشد. مقامات قضایی یا دادگاه ممکن است ناظری را تعیین کنند تا بر کارهای او نظارت داشته باشد. 

سوالات حقوقی | وصیت چیست؟

وصیت زمانی یک عمل حقوقی محسوب می شود که انشاء آن برای بعد از فوت انشاء کننده باشد. بیشتر افراد چه دارایی داشته باشند و چه نداشته باشند برای بعد از مرگ خود در رابطه با تقسیم بخشی از دارایی خود تصمیم می گیرند و همچنین در رابطه با چگونگی کفن و دفن خود و یا در رابطه با بعضی اعمال معنوی که تقاضا دارد بعد از مرگ فرزندانش در حق او انجام دهند تصمیم گیری می کنند که بهتر است در رابطه با اینکه چه وصیتی درست است باید از قبل آگاهی کافی داشته باشیم.

شرایط و وظایف قیم چیست؟

سوالات حقوقی | سوالات حقوقی خانواده

در بعضی موارد علاوه بر پدر و مادر اداره بسیاری از کارهای مربوط به کودکان به جز پدر و و مادر بر عهده شخصی است که این کار را در حقوق انتقال قیومت می گویند که چنانچه کودکی پدرو و مادر نداشته باشد وحتی جد پدری نداشته باشد باید توسط دادگاه و دادستان برای این کودکان قیم مشخص شود.

سوالات خانواده

سوالات حقوقی | شرایط داشتن قیم قانونی:

در واقع قیم که به آن امین نیز گفته می شود توسط قاضی و برای حمایت از اطفال صغیر و یا دیوانه انتخاب می شود. اگر این اشخاص مسلمان باشند باید قیمی که برای آنها انتخاب می شود نیز مسلمان باشند. موضوعی که بسیار اهمیت دارد این است که قیم باید از هر نظری کامل باشد به این معنی که عاقل و آگاه باشد تا بتواند از طفل صغیر به خوبی حمایت و نگهداری کند.  

سوالات حقوقی | تعیین قیم برای افراد معلول:

در رابطه با افراد معلول، سازمان بهزیستی وظیفه دارد که با ایجاد بستر و ساز و کار مناسب نسبت به قیمومت افراد معلول اقدام کند. دادگاه ها وظیفه دارند که برای نصب و یا عزل قیم برای افراد معلول از طریق سازمان ذکر شده عمل و مبادرت به صدور حکم نمایند. لازم است این نکته را بدانید سازمان بهزیستی می تواند که در موارد ضروری برای دفاع از حقوق معلولان به نمایندگی از آنها طرح دعوا نماید و وظیفه دارد که برای آنها در محاکم قضایی وکیل تعیین کند. 

 سوالات خانواده | قیم کیست؟

وکیل پایه یک دادگستری | موسسه حقوقی حامیان عدالت

بازدید 797 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 06 اسفند 1399 ساعت 07:29
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اگر مؤسسه حقوقی حامیان عدالت توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

تماس فوری 02144850335