مشاوره حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری:

021-44872230

021-44820428

021-44722230

021-44872231

02144850335

شنبه, 07 اسفند 1400 ساعت 07:29

شرایط پرداخت اجرت المثل

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

شرایط پرداخت اجرت المثل

سوالات حقوقی | وکیل خانواده در تهران

1.طلاق نباید به درخواست زوجه باشد.

2.طلاق به دلیل تخلف و نشوز زن از وظایف زناشویی و همچنین سوء اخلاق او نباشد.

3.انجام امورات منزل توسط زوجه به قصد تبرع نباشد چرا که اگر این امر در دادگاه ثابت شود زن مستحق اجرت المثل نخواهد بود.

اجرت المثل اموال

دعوای مطالبه اجرت المثل اموال که بدون قرارداد یا بدون اجاره بوده زمانی مطرح می شود که شخصی از اموال فرد دیگر مثل ماشین یا آپارتمان استفاده کرده باشد. لازم به ذکر است که صرف تصرف و در دست داشتن مال دیگری نمی تواند باعث به وجود آمدن حق مطالبه اجرت المثل باشد بلکه لازم است که شخصی از مال دیگری استفاده نماید. 

نحوه پرداخت اجرت المثل

مطالبه اجرت المثل مانند سایر دعاوی مالی زناشویی به دلیل اینکه اصولاً باید مرد مبلغ محکومیت را نقداً پرداخت نماید، ممکن است در بعضی موارد این مبلغ قابل توجه و خارج از حد توان زوج باشد که در این شرایط زوج اقدام به اقامه دعوای اعسار از پرداخت محکوم به می نماید که ممکن است نسبت به پذیرش اعسار پرداخت اجرت المثل به صورت اقساطی انجام گیرد.

اجرت المثل

اجرت المثل پس از فوت شوهر

با توجه به تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی و ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده منعی برای مطالبه اجرت المثل بعد از فوت زوج وجود ندارد زیر اجرت المثل نیز همانند مهریه چون حق مالی می‌باشد بعد از فوت از بین نمی‌رود. ولی چون عموما تصور بر این است که با فوت یکی از زوجین همه چیز خاتمه یافته در حالی که مرگ در بعضی موارد آغاز کننده یا تثبیت کننده امور مالی است.

اجرت المثل پس از فوت زن

همانطور که مهریه را وارث زن بعد از فوت وی می توانند از زوج مطالبه کنند اجرت المثل نیز همانند مهریه از حقوق مالی زن بوده و پدر و مادر وی می تواند به طرفیت از فرزند خود از شوهر تمامی حقوق دختر خود را مطالبه کنند.

نحوه درخواست اجرت المثل ایام زوجیت

زوجین می‌توانند با تقدیم دادخواست علاوه بر مهریه، اجرت المثل خود را نیز مطالبه کنند.

پس از ثبت دادخواست و ارجاع موضوع به شعبه مربوطه، دادگاه تاریخ و روز را تعیین می‌کند و در صورت ‌عدم توافق زوجین بر میزان اجرت المثل، حسب موضوع به کارشناس ارجاع می‌شود.

کارشناس با توجه به شرایط و سال‌های زندگی، شرایط رای به صورت کارشناسی به دادگاه ارسال می‌شود و طرفین پس از مشاهده نظر کارشناسی در صورت اعتراض باید ظرف یک هفته اعلام کنند. در غیر این صورت دادگاه با نظر کارشناسی رای صادر می‌کند و همچنین، رای کارشناس دادگاه قطعی و لازم الاجرا می‌شود.

زوجین می‌توانند در زمان عقد هر شرطی را که مغایر با مقتضای عقد نباشد در عقد قرار دهند.

یکی از پیشنهادها می‌تواند تعیین تکلیف اجرت المثل ایام زوجیت باشد. می‌توانند شرط کنند که مثلاً زن به درخواست مرد ماهانه ۱۰۰ هزار تومان برای انجام کارهای خانه دریافت کند. یا قرارداد ببندند که اساساً چنین مبلغی هرگز به زن پرداخت نمی‌شود و زن حق مطالبه ندارد. خارج از فرم قانونی، زن و مرد می‌توانند با دریافت و پرداخت این مبلغ موافقت کنند.

بازدید 305 بار
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اگر مؤسسه حقوقی حامیان عدالت توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

تماس فوری 02144850335