مشاوره حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری:

021-44872230

021-44820428

021-44722230

021-44872231

02144850335

یکشنبه, 07 فروردين 1401 ساعت 12:14

طلاق رجعی چگونه است؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

طلاق رجعی یعنی چه؟

سوالات حقوقی طلاق | وکیل طلاق

طلاق رجعی یکی از انواع طلاق است که به موجب آن ، پس از طلاق و در طول مدت عده طلاق، مرد می تواند به همسر خود رجوع کرده و بدون اینکه نیاز به عقد نکاح مجددی باشد ، با وی زندگی کند. لازم به ذکر است که رجوع مرد در طلاق رجعی کاملا به اراده خود وی است و زن نمی تواند مانع رجوع مرد بشود.

یکی از اقسام طلاق، طلاق رجعی است که در مقابل طلاق بائن قرار دارد. کلمه رجعی یا رجوع که به معنای بازگشت است، اصطلاحا به وضعیتی گفته می شود که مرد پس از جدا شدن از همسر خود بواسطه طلاق، دوباره قصد این را داشته باشد که به زندگی مشترکشان باز گردد. به همین دلیل در قانون مدنی احکام ویژه ای برای رجوع از طلاق مقرر شده است .

بر همین اساس، در صورتی که طلاق از نوع رجعی باشد، مرد می تواند در ایام عده زن، دوباره به زندگی با وی ادامه بدهد. چرا که یکی از آثار طلاق رجعی این است که زن در ایام عده طلاق ، مانند همسر مرد می باشد و حتی وی از حق نفقه هم برخوردار است. بنابراین ، مرد می تواند در این مدت زندگی مشترک را از سر بگیرد.

سوالات حقوقی طلاق | سوالات حقوقی خانواده | سوالات حقوقی در مورد طلاق

سوالات حقوقی طلاق

سوالات طلاق | سوالات خانواده

در طلاق رجعى، در زمان عدّه، مرد به زن رجوع میکند و ممکن است این رفتار چندین بار تکرار گردد. آیا این رجوع و طلاق بازیچه کردن زن نیست؟

اگر رجوع بعد از طلاق ، در ایّام عدّه موجب بازیچه شدن می‏شود، خیر زیرا:

1-امکان رجوع فرصت مناسبى براى حفظ بقا و دوام خانواده و جلوگیرى از متلاشى شدن آن است.

2-کسى که در عدّه طلاق رجعی است، در حکم زوجه است و نفقه‏ اش بر عهده شوهر می‏باشد و حق دارد در منزل او سکونت داشته باشد و حتى از او ارث می‏برد.

این مسئله نوعى حمایت معیشتى از زن است. جالب است بدانید بسیارى از فقها و حقوق‏دانان آن را حکم (قاعده آمره) می‏دانند، نه حق، که قابل اسقاط باشد، زیرا:

1-حق رجوع، یک امتیاز فردى نیست که به نفع شوهر در نظر گرفته شده باشد، بلکه اختیارى و در راه مصلحت خانواده و مهلتى براى تصمیم بهتر است.

2-اسقاط آن طلاق را «بائن» می‏کند، که به زن لطمه می‏زند، زیرا دیگر نمیتواند از حقوق زناشویى مانند نفقه و ارث برخوردار شود.

اگر مقصود آن است که طلاق مجدّد موجب بازیچه شدن زن می‏شود، باز یادآور می‏شویم طلاق دادن شرایط ویژه ‏اى دارد علاوه بر اینکه دادگاه ‏ها اگر بدانند که مرد در طلاق رجعی قصد آزار دارد باید از آن جلوگیرى کنند، چون مصداق سوء معاشرت و اذیت و آزار زن است و مخالف شریعت اسلامى است که می‏فرماید یا زنان را به خوبى در منزل نگه‏دارید و یا به خوبى رها کنید و  حق طلاق خود را از ابزارى براى در تنگنا قرار دادن آنها نسازید.

عده طلاق رجعی چقدر است؟

همان گونه که پیشتر مطرح کردیم زن موظف است تا زمانی که عده اش تمام نشده است صبر کند و اجازه ازدواج مجدد ندارد.

اما در طلاق رجعی این مدت چقدر است؟

در واقع پس از طلاق رجعی زن به مدت سه طهر (سه بار عادت ماهیانه) باید عده نگه دارد. در این مدت مرد می تواند به همسرش بازگردد و با او آشتی کند. اما در صورتی که زن در هنگام طلاق در سنی باشد (مثلا زنی با ۳۵ سال سن) که معمولا در آن سن عادت ماهیانه می شود، ولی به دلیل بیماری عادت ماهانه نشود؛ باید به مدت سه ماه عده نگهدارد.

علاوه بر این اگر زنی باردار باشد، عده طلاق رجعی برای این زن به موجب بارداری، تا زمان زایمان او است. حتی اگر کمتر یا بیشتر از سه طهر باشد.

 

بازدید 381 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 خرداد 1401 ساعت 08:21
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اگر مؤسسه حقوقی حامیان عدالت توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

تماس فوری 02144850335