مشاوره حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری:

021-44872230

021-44820428

021-44722230

021-44872231

02144850335

دوشنبه, 02 خرداد 1401 ساعت 05:15

وکیل ملک چه وظایفی دارد؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وکیل ملک و املاک چه وظایفی دارد؟

همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد، داشتن وکیل ملک، به معنای آن است که وکیل دارای پرونده، به صورت تخصصی، مبادرت به وکالت ملکی نموده و در این حوزه، از تخصص و مهارت های ویژه ای برخوردار است.

اما سوالی که در این خصوص مطرح می شود ، آن است که وظایف وکیل ملکی چیست و اصولا وکالت ملکی، در چه اموری مطرح می شود؟

در پاسخ به این سوالات، باید گفت که وظایف وکیل ملک، مانند سایر وکلا می باشد؛ به این معنا که وکیل ملک نیز، موظف است که طبق مفاد وکالت نامه و در حدود اختیارات وکیل، در دعوی ملکی، به دفاع از موکل خود پرداخته و برای احقاق حقوق وی تلاش نماید، به طور منظم اقدام به پیگیری پرونده موکل نموده، در جلسات دادرسی، حضور یافته، در صورت لزوم، اقدام به تنظیم لایحه نماید و موکل را در جریان اقدامات انجام شده ، قرار بدهد.

علاوه بر این، از جمله وظایف وکیل ملکی، می توان به انعقاد قرارداد با موکل خود و تعیین مبلغ دقیق حق الوکاله اشاره نمود. وکیل ملکی، باید از گرفتن هرگونه وجه دیگری از موکل، خودداری نموده و در قبال اسناد و وجوهی که از موکل دریافت می کند، به وی رسید بدهد. در انجام وظایف فوق، وکلا در برابر موکلین خود، پاسخ گو و مسئول قلمداد می شوند.

سوالات حقوقی املاک | سوالات حقوقی خانواده | سوالات حقوقی در مورد ملک

وکیل املاک در تهران

اما علاوه بر وظایف عادی که تمام وکلا دارند، در حوزه وکالت ملکی، وکیل ملکی، می بایست از تخصص خود در حوزه امور مربوط به املاک، برای دفاع از موکل، استفاده کند. لذا در این قسمت، برخی از مهم ترین دعاوی که اقامه آنها، جزء وظایف وکیل ملکی محسوب می شود را مورد اشاره قرار می دهیم:

در دفاع از موکل در دعاوی ملکی، از جمله عقد بیع یا خرید و فروش، عقد اجاره، عقد رهن، عقد صلح و سایر عقودی از این قبیل، که در ارتباط با یک ملک یا مال غیر منقول منعقد شده است و میان طرفین، اختلافاتی مطرح می شود، وظیفه وکیل ملکی، این است که به صورت مستدل و با استناد به قوانین و مقررات جاری، از موکل خود دفاع نماید تا به حق خود، برسد.

در دفاع از موکل در دعاوی ملکی، از جمله عقد بیع یا خرید و فروش، عقد اجاره، عقد رهن، عقد صلح و سایر عقودی از این قبیل ، که در ارتباط با یک ملک یا مال غیر منقول منعقد شده است و میان طرفین، اختلافاتی مطرح می شود، وظیفه وکیل ملکی، این است که به صورت مستدل و با استناد به قوانین و مقررات جاری، از موکل خود دفاع نماید تا به حق خود ، برسد.

به عنوان نمونه، در صورتی که مستاجر، ملک را تخلیه نمی کند، در صورتی که یکی از طرفین، اقدام به تصرف عدوانی ملک دیگری نموده است، یا اقدام به مزاحمت یا ممانعت از حق نموده است، همچنین در صورت کلاهبرداری، فروش مال غیر یا جعل سند ملکی، وکیل ملک، می تواند با اقامه دعوی در دادگاه، مشکلات مربوطه را مورد پیگیری قرار دهد.

علاوه بر این، در صورتی که فروشنده، از تحویل یا تخلیه مورد معامله، خودداری کرده و یا اینکه از مراجعه به دفترخانه و تنظیم سند رسمی ملک، امتناع می نماید، استفاده از وکالت ملکی، می توان به دعوی الزام به تنظیم سند رسمی کمک کند. همینطور، زمانی که در خصوص تقسیم ملک، میان شرکای املاک مشاع اختلافاتی ایجاد می شود، یا حتی زمانی که در خصوص قرارداد مشارکت در ساخت و ساز میان طرفین قرارداد اختلافاتی ایجاد می شود، با ارائه وکالت ملکی به وکیل ملک، می توان به پیگیری دعاوی مربوطه پرداخت.

 

بازدید 210 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 18 خرداد 1401 ساعت 08:13
محتوای بیشتر در این بخش: « آیا تعلیق قرارداد پذیرفتنی است؟
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اگر مؤسسه حقوقی حامیان عدالت توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

تماس فوری 02144850335