مشاوره حقوقی با وکلای پایه یک دادگستری:

021-44872230

021-44820428

021-44722230

021-44872231

02144850335

چهارشنبه, 04 بهمن 1396 ساعت 04:38

چه زمانی مرد می تواند زن را از کارکردن در خارج از منزل منع کند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سوالات حقوقی | وکیل خانواده | وکیل طلاق

 سوالات حقوقی خانواده

چه زمانی مرد می تواند زوجه را از کار کردن خارج از منزل منع کند:

در این قسمت وکیل خانواده به برسی این موضوع می پردازد که مرد چه زمانی می تواند از کار کردن زن در خارج از منزل منع کند:

طبق قانون 1117 مدنی مرد می تواند زن را خود را از کار کردن در خارج از منزل زمانی که کار یا حرفه زن به ضرر آبرو و اعتبار زن و مرد باشد، مرد می تواند زن منع کند. اما مرد زمانی می تواند زن را از کار یا حرفه منع کند که به ضرر آبرو و اعتبار مرد باشد. اما آنچه که در اولویت قرار دارد حفظ زندگی و کانون خانواده است.

طبق قانون ((1117)) مدنی شوهر می تواند زن را از کار کردن در خارج از منزل یا حرفه که بر ضد اعتبار خانوادگی و یا به ضرر زن یا مرد باشد حق دارد زن را از آن حرفه یا شغل منع کند و اجازه کار در آن حرفه را به زن ندهد. همچنین اگر شغل زن مزاحم ((روابط زناشویی)) شود مرد می تواند مانع از کار کردن زن شود.

در چه شرایطی مرد می تواند زن را از کار کردن منع کند:

مورد اول: اگر حرفه و صنعت زن هم مخالف با شئونات اسلامی باشد و هم مخالف شخصیت خانوادگی زوجه باشد، مانند این که زن به آموزش رقص یا موسیقی را حرفه اصلی خود قرار دهد. در این حالت مرد از دو جهت می تواند زن را از آن حرفه منع کند اول نهی از منکر دوم حفظ شخصیت خانوادگی مرد و زن . همچنین اگر مرد مخالف حرفه زوجه نباشد می تواند از باب نهی از منکر مانع از کار کردن زن شود.

مورد دوم: در مواردی زن در دادگاه بر علیه منع کار از سوی شوهر شکایت می کند، که در این موارد اگر ثابت شد که حرفه زن برخلاف شئونات اسلامی نیست زن می تواند به حرفه خود ادامه دهد، در غیر این صورت اگر ثابت شود که حرفه یا صنعتی که زن مشغول به کار است در آن بر خلاف شئو نات اسلامی است زن از کار منع می شود.

مورد سوم: اگر مرد به دلیل مشکلات جسمانی کوری،کری،فلجی از انجام دادن حرفه و صنعت ناتوان است. و توان پرداخت نفقه را هم نداشته باشد و هزینه های زندگی بر عهده زن باشد. مرد حق منع کردن زن را ندارد. زیرا مرد زمانی می تواند زن را از حرفه یا صنعت منع کند که خود توان پرداخت نفقه و هزینه های زندگی را داشته باشد.

سوالات متداول طلاق

وضعیت تعهدات شغلی زن چگونه است؟

تعهداتی که مربوط به شخص زن به مناسبت شغل او در برابر دیگران است ابطال می شود ولی خساراتی که از این بابت به اشخاص ثالث وارد می شود قابل مطالبه است.

اگر زن خانه را ترک کند چه پیامدهای برای او خواهد داشت؟

اگر زن دلیل خوب وقاطعی مطابق با قوانین حقوقی خانواده برای ترک خانه نداشته باشد مرد می تواند به دادگاه برود و از زن بخواهد تا از وی تمکین کند.

اگر دادگاه این را تایید کند که زن دلیل خوبی برای ترک خانه ندارد قوانین حقوقی خانواده برای زن پیامدهایی را به همراه دارد که عبارتند از:

1-به زن نفقه تعلق نخواهد گرفت.

2-دادگاه برای مرد این حق را قائل خواهد شد تا دوباره ازدواج کند.

3-مرد می توان به خاطر همین موضوع از زن طلاق بگیرد البته باید مهریه زن را بپردازد. البته حقوق دیگری مثل نفقه، نصف اموال مرد و... نیز به زن تعلق نخواهد گرفت.

 

 

 موسسه حقوقی حامیان عدالت

بازدید 30489 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 اسفند 1400 ساعت 09:33
محتوای بیشتر در این بخش: « وکیل خانواده-تصنیف دارایی
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اگر مؤسسه حقوقی حامیان عدالت توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

تماس فوری 02144850335