مشاوره حقوقی رایگان با وکلای پایه یک دادگستری:

021-44872230

021-44820428

021-44722230

021-44872231

چهارشنبه, 24 بهمن 1397 ساعت 14:16

مالکیت مشترک چیست

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 سوالات حقوقی | وکیل املاک

 وکیل دعاوی املاک | وکیل املاک | سوالات حوقی املاک

مالکیت مشترک چیست:

در این مقاله وکیل دعاوی املاک به برسی مالکیت مشترک و این که در چه شرایطی مالکیت مشترک به وجود می آید.

مالکیت مشترک در برخی از مواقع افراد به دلیل های مختلفی مانند ناتوانی در پرداخت قیمت ملک یا زمین چند نفر تصمیم می گیرند که یک ملک  یا زمین را به صورت مشترک خریداری کنند. و در برخی از شرایط خاصی یک ملک به دو نفر به ارث می رسد که به آن ملکیت قهری گفته می شود.  وکیل املاک

در این مواقع یکی از شرکا می توانند با خرید یا فروش سهم خود تمامی سهم را به شریک خود بدهد. و فرد می تواند مالک کل مال شود. 

سوال: آیا شریک دیگر می تواند مانع از فروش سهم شریک خود به دیگری شود، آیا این امکان وجود دارد که یکی از شرکا به سایر شرکا اولویت داشته باشد، و در صورتی که یکی از شرکا راضی به فروش سهم خود به شریک خود نباشد آیا اجبار وجود دارد؟

 

با توجه به سوالات پیش آمده موضوع حق شفعه پیش می آید؟

در اصطلاح شفعه به معنی این است که دو نفر به صورت شراکتی باغ یا زمینی را خریداری کرده باشند. اگر هر کدام از شرکا حقشان را به غیره بفروشند شریک دیگر می تواند آن مبلغ را به آن فرد بدهد و آن سهم را زمینه سهم خود کند. که این حق را شفعه و صاحب حق را شفیع می نامند. به این معنا که اگر دو نفر در زمین یا باغی شریک باشند و یکی از شرکا بدون اجازه و اطلاع دادن به شریکش سهم خود را بفروشد . شریک می تواند همان مقادار پولی که خریدار بابت نصف ملک را به شریکش داده است پرداخت کند و به سهم خود ضمیمه کند.  وکیل املاک

شرایط حق شفعه:

1- در صورتی که یکی از شرکا سهم خود را به عنوان مهر یا به عنوان صلح داده باشد. در این صورت حق شفعه به شریک تعلق نمی گیرد.

2- اگز بیش از دو نفر در ملک شریک باشند به هیچکادم حق شفعه تعلق نمی گیرد.

3- در ملکهایی که تقسیم بندی شده است حق شفعه به هیچکادم تعلق نمی گیرد.

4- در صورتی یکی از شرکا مسلمان و در صورتی که یکی دیگر از شرکا کافر باشد حق شفعه به شریک کافر تعلق نمی گیرد فقط به مسلمان تعلق می گیرد.

5- به ملکهایی که وقف شده است حق شفعه تعلق نمی گیرد.

 

 

بازدید 57121 بار آخرین ویرایش در دوشنبه, 24 آذر 1399 ساعت 08:19
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

اگر مؤسسه حقوقی حامیان عدالت توانسته در حل مشکلات حقوقی به شما کمکی کرده باشد می توانید با شماره هایی که در سایت درج شده تماس بگیرید تا وکلای ما پرونده حقوقی شما را به عهده گیرند. 

 

تماس فوری 02144820428